13 tipů od čarodějnice (část 4): Houby, soli a vitamíny

Od doby, co syn nastoupil do školky, jsme jeli v režimu „týden ve školce a týden/dva/tři doma“ (včetně léta). Velmi jsem pátrala po tom, co by nám mohlo pomoci. Nebo co by mohlo pobyt doma s nudlí u nosu alespoň zkrátit.

Postupem času jsem si na syna vypracovala protokol, kterým se mi to podařilo docela zkrotit. Jakmile jsem zahlédla první soplík, vytáhla jsem protokol a do týdne bylo naštěstí hotovo. Podělila jsem se o něj s vámi v předchozím přehledovém článku. Taky jste se tam mohli dočíst o tom, kdo a proč mě počastoval titulem čarodějnice. 🙂

Houbičky, sůl a vitamíny

Protokol se všemi položkami najdete ZDE. Tady bych se ráda detailněji zaměřila na 3 položky protokolu, a to medicinální houby, tkáňové soli a vitamíny. Jsou to úžasní pomocníci, které jsem si velmi oblíbila.

Není nutné používat vše, co budu zmiňovat. Použijte to, co vás osloví. A pokud máte nějaký tip, budu moc ráda, když mi napíšete a podělíte se o něj (lenka@lenkaszasziova.cz).

Ráda bych řekla, že se nejedná o lékařské rady, ale čistě o sdílení mé zkušenosti. Zde uvedené informace nenahrazují lékařskou péči. V případě jakýchkoli pochybností o zdravotním stavu dítěte, je vždy na místě konzultace s lékařem.

Uvádím tu i přípravky určitých značek, které sama používám a jsem s nimi spokojená. Doporučuji je na základě vlastní dobré zkušenosti, nejedná se o žádnou formu spolupráce. Na trhu je samozřejmě značek mnohem víc, výběr je jen na vás. 🙂

Pokud uvádím dávkování, pak je to pro děti školkového věku (tedy cca 3-6 let). Pro mladší děti všechno použít nelze, případně je nutno snížit dávkování.

Medicinální houby

Tohle bylo pro mě tak trochu objevení Ameriky. 😀 Z hub jsem měla vždy velký respekt a na houby chodila zásadně s někým, kdo tomu opravdu rozumí a bezpečně je pozná. Pro mě takový trochu tajemný a ne úplně bezpečný svět. Na téma hub vřele doporučuji shlédnout film Fantastické houby (Fantastic Fungi, 2019). Mě tento film doširoka otevřel oči (a ne, nic jsem si nedala, bylo to myšleno obrazně 😉 ).

A co tedy používám? S příchodem podzimních plískanic nasazuji Dračí sirup (od firmy MycoMedica). Případně používám kombinaci Reishi a Acerola (od MycoMedica) – od každého 1 tobolku vysypu na lžíci a zakápnu trochou datlového sirupu.

Jakmile se objeví kašel a vidím, že jde do tuhého a bude se lámat chleba co se z toho vyvine, přestávám dávat Dračí sirup a nasazuji Cordyceps (Housenice čínská), který podporuje plíce, léčí kašel, dušnost a bronchitidy. Má protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Tahle houba je vážně skvělá. Ale docela mě překvapilo, kde a jak tato potvůrka roste – odvážlivci si mohou pogooglit a zbytek čtenářů nebudu děsit. 😀

Co se týče dávkování, jednu tobolku denně vysypu na lžičku a zakápnu trochou datlového sirupu. Používám rovněž značku MycoMedica.

Tkáňové soli

Zajímavým způsobem, jak tělu doplnit důležité minerální látky a stopové prvky, jsou také tkáňové soli (neboli buněčné soli, Schüsslerovy soli). Existuje 12 základních tkáňových solí (ze sloučenin sodíku, hořčíku, draslíku, vápníku, železa spolu s kyselinou sírovou a fosforečnou, chlórem, flórem a křemíkem) a několik desítek doplňkových tkáňových solí.

Jejich koncept vznikal postupně od roku 1850 a závěrem výzkumu Dr. Schüsslera bylo, že nedostatek některé ze základních solí běžně přítomných v organismu vede k narušení buněčného metabolismu a tím až k narušení zdraví. Tkáňové soli jsou formou, kterou pomocí pravidelného doplňování v malém množství mohou buňky přijímat, a tak je znova nastolena schopnost buňky normálně fungovat.

V době začínající infekce nasazuju Ferrum Phosphoricum na podporu imunity. Podávám 6-8 tablet denně od značky Biomineral. Existují i další značky (Adler, DHU), kde je ale jiné dávkování.

Tabletky se cucají (účinná látka se vstřebává skrze sliznice) a jsou sladké, takže dítě je ochotně vezme. Mělo by se k nim přistupovat jako k homeopatikům – čili optimálně nic před ani po podání nejíst a nepít (cca 10 min).

Při kašli nechávám Ferrum Phosphoricum a přidávám Kalium Chloratum/Kalium Muraticum, který odhleňuje. Podávám 6-8 tablet Ferrum Phosphoricum a 4 tablety Kalium Muraticum denně (obě od značky Biomineral).

Je možné, že dítě má nějakého minerálu dlouhodobý nedostatek (což byl i náš případ). Pak vřele doporučuji konzultaci u specialisty na tkáňové soli, který udělá diagnostiku z obličeje (mohu doporučit MUDr. Magdalenu Danielovou, která pracuje i online).

Vitamíny

S doplňováním vitamínů, minerálů a stopových prvků postupuju hodně obezřetně a vnímám, že ideální cesta je ta přírodní, čili skrze pestrou a vyváženou stravu (ideálně v bio kvalitě).

Potravinové doplňky určitě udělají kus své práce v případě velkého deficitu daného prvku nebo neexistence jiné alternativy. Nicméně z dlouhodobého hlediska se nedá mluvit o udržitelném přístupu. Z tabletky se dané látky vstřebá většinou jen množství v řádu jednotek či nižších desítek procent. Navíc daný mikroprvek zpravidla potřebuje ke správnému vstřebání dalších několik mikroprvků.

Prakticky jsem na toto narazila, když jsem řešila nízký hemoglobin u syna. Jelikož předepsaný sirup se železem odmítal (nedivím se, i hodně dospělých z toho bolí žaludek), začala jsem pátrat po přírodních alternativách a nestačila jsem se divit, jak složitý proces správného vstřebávání železa vlastně je.

K onomu železu je totiž nutno dodat ještě i dostatek vitamínu C a kyseliny listové, jinak se vstřebá jen mizivé množství. Později jsem objevila, že je nutno dodat ještě kobalt, měď a několik dalších vitamínů skupiny B. Hotová alchymie. 🙂

No a v každém ovoci či zelenině není jen jeden vitamín, jak je tomu v pilulce, ale celá paleta vitamínů a stopových prvků. Příroda to vymyslela moc dobře.

Pokud sahám k doplňkům stravy, pak pečlivě studuji složení, aby v něm bylo minimum toho co nepotřebuji – čili aditiva, barviva a podobně.

Synovi celoročně doplňuji pouze vitamín D (používám kombinaci vitamínů D3+K2). Jeho hlavním zdrojem je totiž UV záření působící na pokožku – s ohledem na používání opalovacího krému během léta tak jeho tvorba nemusí být dostatečná a v zimě si jej přirozeně moc nevytvoříme.

To, že Vitamín D sehrává důležitou ve správném fungování naší imunity, je dnes v celku už známo. Pediatři doporučují jeho každodenní přísun už miminkům.

Vitamín C, který je takový evergreen vitamínů, doplňuji hlavně v zimním období. Já jej podávám ve formě prášku z aceroly (ta je součástí i výše zmíněného Dračího sirupu). A samozřejmě ve formě zeleniny a čerstvého či zamraženého (domácího sezónního 🙂 ) ovoce.

A co bude příště?

Chystám pro vás další doplňující článek, ve kterém více rozvedu téma psychosomatiky. Někdy totiž máme sice pečlivě nastavený protokol a tělo krásně podporujeme, ale ono to i přesto nejde a nejde. Psychika je mocná čarodějka a již mnoho let není žádným tajemstvím, jak např. stresové hormony ovlivňují náš imunitní systém.

Pokud vás toto téma zaujalo a nechcete minout další informace, můžete sledovat můj profil na FBInstagramu a nebo (a to je nejjistější, protože sociální sítě nezobrazují každý příspěvek) se můžete přihlásit k odběru novinek a článků skrze email.

Jsem certifikovaný praktik metod Emoční kód, Body Code a Belief Code. Pomáhám lidem osvobodit se od tíhy starých emocí, dosáhnout rovnováhy v těle a změnit nežádoucí podvědomé vzorce tak, aby žili více v lehkosti a radosti. Jsem také zakladatelkou projektu Sebe-vědomá máma. Můj příběh si přečtěte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů