13 tipů od čarodějnice (část 2): Zábaly, inhalace, aromaterapie

Od doby, co syn nastoupil do školky, jsme jeli v režimu „týden ve školce a týden/dva/tři doma“ (včetně léta). Velmi jsem pátrala po tom, co by nám mohlo pomoci. Nebo co by mohlo pobyt doma s nudlí u nosu alespoň zkrátit.

Postupem času jsem si na syna vypracovala protokol, kterým se mi to podařilo docela zkrotit. Jakmile jsem zahlédla první soplík, vytáhla jsem protokol a do týdne bylo naštěstí hotovo. Podělila jsem se o něj s vámi v předchozím přehledovém článku. A taky jste se tam mohli dočíst o tom, kdo a proč mě počastoval titulem čarodějnice. 🙂

Zábaly, inhalace a „vůně“

Protokol se všemi položkami najdete ZDE. V tomto článku bych se ráda detailněji zaměřila na 3 položky protokolu, a to zábaly, inhalace a aromaterapii. Jsou to úžasní pomocníci, které jsem si velmi oblíbila.

Není nutné používat vše, co budu zmiňovat. Použijte to, co vás osloví. A pokud máte nějaký tip, budu moc ráda, když mi napíšete a podělíte se o něj (lenka@lenkaszasziova.cz).

Ráda bych řekla, že se nejedná o lékařské rady, ale čistě o sdílení mé zkušenosti. Zde uvedené informace nenahrazují lékařskou péči. V případě jakýchkoli pochybností o zdravotním stavu dítěte, je vždy na místě konzultace s lékařem.

Uvádím tu i přípravky určitých značek (např. éterické oleje), které sama používám a jsem s nimi spokojená. Doporučuji je na základě vlastní dobré zkušenosti, nejedná se o žádnou formu spolupráce. Na trhu je samozřejmě značek mnohem víc, výběr je jen na vás. 🙂

Pokud uvádím dávkování, pak je to pro děti školkového věku (tedy cca 3-6 let). Pro mladší děti všechno použít nelze, případně je nutno snížit dávkování.

Zábal hrudníku

Zábaly! To je spolu s cibulovým sirupem hotový poklad! Jako malá jsem si jich na vlastní kůži užila až až a používám je i v dospělosti – na vlastním dítěti. 🙂 Dělávám dva typy zábalů – sádlový a Priessnitzův.

Zábal se sádlem

Zábal se sádlem dávám na noc. Ale je moc fajn i přes den nebo na polední spánek. Prohřeje oblast průdušek a podporuje vykašlávání. Tento zábal se mi osvědčilo dělat i jako „prevenci“, kdy vidím usoplený nos, ale kašel se ještě nedostavil.

Sádlo (ideálně domácí) hojně namažu na hrudník a mezi lopatky. Na to dám tzv. sádlový papír (který trochu propíchám špičkou nože) nebo můžete použít i tenkou látku (např. kapesník nebo kus staré pleny). Na to přijde rozstřižený sáček nebo stretch folie (pozor – dítě musí volně dýchat!), aby se sádlo vsáklo do kůže, a ne do pyžama. A navrch to zafixuju poskládanou plenou.

Jak udělat zábal se sádlem

Sádlo je nejlepší doma vyškvařené (a ještě vám z toho jako bonus zbydou škvarky na mlsání 😉 ). Máte tak jistotu, že je v něm není voda, sůl či konzervační látky. Já používám vepřové sádlo, ale moje babi říkávala, že nejlepší na zábal je sádlo z jezevce. Takže pokud znáte nějakého hajného, máte vyhráno.

Sádlový papír se dá koupit v papírnictví. Ideálně ten bez barviva (šedo-bílý). Mám zkušenost, že z barevného se syn osypal. Některé děti může papír trochu kousat. Pokud to dítě nesnese (spíš před usnutím, během spánku je to ok), pak je lepší tenká látka.

S tou je to trochu náročnější na manipulaci, protože při dělání zábalu nedrží na kůži tak dobře jako papír. Takže než se to zafixuje igelitem, je to trochu kovbojka. Látka by měla být opravdu tenká, aby se nestalo, že se všechno sádlo vpije do látky a na kůži nezbyde nic.

V případě nouze je možno papír či látku vynechat a igelit dát rovnou na kůži. Můžete použít rozstřižený velký igelitový sáček. Já mám oblíbenější stretch folii, protože jakmile se překryje, tak drží sama o sobě (což se u sáčku neděje, ten s oblibou spadne dřív, než to zafixuju plenou).

Plenu poskládám na cíp a převážu. Lze použít například i šálu nebo nákrčník. Přes to pak pyžamo, případně i mikinu.

Samozřejmě se může stát, že jak se dítko v noci hemží, tak se to celé povolí a nějaké to sádlo skončí na pyžamu – je fajn s tím počítat a mít třeba jedno/dvě „zábalová“ pyžama. 😉

Priessnitzův zábal

Priessnitzův zábal používám přes den. Zábal způsobí zvýšené prokrvení postiženého místa, a tím zrychlení hojivých procesů.

Priessnitzův zábal od firmy Mamavis

Lze postupovat tak, že namočíme plenu do studené vody a vyždímáme. Pak jí obmotáme hrudník, na to dáme suchý ručník a zabalíme do deky. Nechám působit cca 20-60 min. Čteme u toho pohádku, případně pouštím audioknihu. Opakuju 3-4 x denně.

Zábal je zpočátku hodně studený a dítko většinou protestuje, ale po pár minutách se zahřeje a je to v pohodě. Pozor ale, aby se zábal neodchlipoval od těla – to by mohl studit celou dobu a to nechceme.

Komu se nechce motat s ručníkem, tak jsou dobrou vychytávkou předchystané zábaly od firmy Mamavis. Mám ho doma a jsem spokojená. Lze jej využít dokonce i jako teplý zábal, protože vnitřní díl má kapsičku, kam můžete dát nahřátý polštářek (např. z jadérek). Jen teda pozor – pokud máte drobnější dítě jako já, jděte raději do menší varianty (pro nižší věk).

Inhalace

Jelikož jsme si užili i pár parádních bronchitid, investovala jsem do dětského domácího inhalátoru. A vždy mám doma lahev Vincentky, kterou do inhalátoru používám. Inhalovat nechávám cca 7 min 3-4x denně (poslední inhalace ideálně do 17. hodiny).

Vincentka obsahuje množství minerálních látek, které příznivě působí na dýchací systém. Inhalace tak usnadňuje vykašlávání, prokrvuje sliznici (a tím urychluje léčivé procesy) a působí protizánětlivě.

Aromaterapie

Éterické oleje jsou rostlinné vonné látky. Jsou to opravdu silné koncentráty – na jednu malou lahvičku je zapotřebí i několik set kilogramů rostlin.

Musím se přiznat, že co se týče aromaterapie, byla jsem ze začátku skeptik. Jak by proboha vůně mohla léčit, že. Poté co jsem si nastudovala racionální vysvětlení proč by tato metoda měla fungovat mi to logicky dívalo smysl, ale pocitově tak nějak ještě ne. „Ehhhh, nooo, nevím, je to takové nějaké šarlatánské.“

Pak mi život dal příležitost, abych na vlastní kůži poznala účinek aromaterapie. Koupila jsem směs éterických olejů pro podporu imunity. Chtěla jsem zkusit ho dát vždy večer do difuzéru synovi do pokoje. Že i kdyby to nepomohlo tak za zkoušku nic nedám.

To jsem se trochu mýlila.

Dala jsem za to asi 14 probdělých nocí. Syn v té době spal už pěkně (rozumějte budil se cca 3-4 x za noc 😀 ). Najednou se začal budit víc a víc. Pětkrát, pak sedmkrát, osmkrát, desetkrát…no mě se už zmocňovala naprostá panika, že se naše spánkové problémy vrátily.

Pořád jsem přemýšlela, co se sakryš změnilo. Co je jinak? Pak mě to napadlo – difuzér! Vyřadila jsem aromaterapii na noc a světe div se, do dvou dnů spal jak beránek (rozumějte budil se cca 3-4 x za noc 😀 ). Takovou sílu mají „vůně“. Něco mu tam v té směsi prostě nesedělo.

V noci i přes den používám éterické oleje do ultrazvukového difuzéru (mám tento – jsem s ním spokojená, a i moc pěkně vypadá). Stačí 3-5 kapek. Difuzér také zvlhčuje vzduch, což je při kašli velmi žádoucí. Na noc k tomu přidávám navíc i mokrý ručník na topení.

Pokud se vám nechce investovat do difuzéru, je možno éterický olej nakapat přímo na mokrý ručník na topení nebo na vonnou keramickou destičku (např. tuto).

Oleje různě střídám, případně i kombinuju. Na nachlazení a kašel s oblibou používám tyto:

  • Ravintsara – je silně protivirový a posiluje imunitu. Tento většinou dávám přes noc – pomůže nachlazenému dítku a zároveň i rodiči, který to sice ještě nechytl, ale spí s dítkem v jedné místnosti.
  • Tea Tree – je silné přírodní antibiotikum.
  • Borovice – má antibakteriální a protiinfekční účinky, výborně uvolňuje zahleněné dutiny.
  • Eukalyptus Radiata – podporuje vykašlávání, posiluje a ničí choroboplodné zárodky v ovzduší.

Moje osvědčená značka éterických olejů je Nobilis Thilia (ČR, mají oleje i v biokvalitě). Dobré reference mám i na oleje od firmy Hádek (ČR) a doTerra (USA).

A co bude příště?

Chystám pro vás další doplňující článek, ve kterém více rozvedu téma bylin (jak co nachystat, dávkování, tipy & triky).

Pokud vás toto téma zaujalo a nechcete minout další informace, můžete sledovat můj profil na FBInstagramu a nebo (a to je nejjistější, protože sociální sítě nezobrazují každý příspěvek) se můžete přihlásit k odběru novinek a článků skrze email.

Jsem certifikovaný praktik metod Emoční kód, Body Code a Belief Code. Pomáhám lidem osvobodit se od tíhy starých emocí, dosáhnout rovnováhy v těle a změnit nežádoucí podvědomé vzorce tak, aby žili více v lehkosti a radosti. Jsem také zakladatelkou projektu Sebe-vědomá máma. Můj příběh si přečtěte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů