13 tipů od čarodějnice: Jak přežít školkové nudle u nosu

„Co jsi s tím dítětem provedla? To jsi nějaká čarodějnice nebo co???“ Tak touhle milou otázkou mě počastovala moje tchýně. 🙂 Nutno dodat, že to myslela opravdu v dobrém. Jakože jsem sice asi čarodějnice, ale taková ta hodná. 😉

Ach jo, zase nudle u nosu…

Syn byl opět nemocný. Vůbec nevypadal dobře – zarudlé skleněné oči, nudle u nosu a chrchlal, že by kdejaký pacient s tuberkulózou blednul závistí.

Už zase. Týden ve školce a už jsme byli opět tam. Od doby, co nastoupil do školky, jsme jeli v režimu „týden ve školce a týden/dva/tři doma“. A to prosím pěkně včetně léta (což nechápu, protože v tomto ročním období jsem tam žádné nemocné dítě neviděla).

Byliny a spol.

Již před časem jsem objevila kouzlo přírodních forem léčby a stalo se to mou velkou vášní. Velmi mě v tomto směru obohatila práce známého českého bylináře Jiřího Janči. Hltala jsem jeho publikace a nestačila žasnout nad tím, kolik pokladů můžeme v přírodě kolem sebe najít.

A tak jsem postupně tyto znalosti aplikovala i na svého syna. Jak už mnohokrát, ukázal mi spoustu směrů co dál studovat a já tak přidávala další a další podpůrné metody. Kdo by totiž chtěl být celoročně zavřený doma s chrchlajícím dítětem, že.

Postupem času jsem si na syna vypracovala protokol, který zahrnuje tři fáze: prevence, rýma a kašel. On měl totiž poměrně zajímavou rýmu – vždy soplil den, maximálně dva, a pak začal kašlat a kašlal klidně i 3 týdny. Prostě sen každé mámy. 😀

Protokolem se mi to podařilo docela zkrotit. Jakmile jsem zahlédla první soplík, vytáhla jsem protokol a do týdne bylo naštěstí hotovo.

A právě onen zázračný posun k lepšímu v průběhu 3 dnů takto vtipně okomentovala má tchýně, protože se dost podivovala tomu, že syn sice pokašlává, ale jinak vypadá téměř zdravě (oproti tomu šílenému výzoru během předešlého videohovoru).

Co teda ta čarodějnice použila?

O ten můj protokol bych se s vámi ráda podělila. Nejsou to zaručené rady, jak dítě dostat následující den do školky. Ale je to způsob, jak bez chemických prostředků krotit školkové virózy (jsem velmi vděčná, že i tuto možnost klasických léků máme, jen se jich snažím nasazovat až v nezbytných případech).

Zároveň bych ráda řekla, že se nejedná o lékařské rady, ale čistě o sdílení mé zkušenosti. Zde uvedené informace nenahrazují lékařskou péči. V případě jakýchkoli pochybností o zdravotním stavu dítěte, je vždy na místě konzultace s lékařem.

V protokolu uvádím i přípravky určitých značek (např. mediciální houby), které sama používám a jsem s nimi spokojená. Doporučuji je na základě vlastní dobré zkušenosti, nejedná se o žádnou formu spolupráce. Na trhu je samozřejmě značek mnohem víc, výběr je jen na vás.

Tak, jdeme na to. 🙂

 • 1
  Prevence

1. Olej z černuchy seté

Oleji z černuchy seté se říká „medicína faraonů“. Olej je však velmi silný. Maximální dávka pro děti do 10 let je jedna čajová lžička a je vždy lepší rozdělit na několik v průběhu dne. Olej je poměrně pikantní, ale s trochou medu ho v pohodě sní i malé děti.

2. Vitamín D

To, že Vitamín D sehrává důležitou ve správném fungování naší imunity, je dnes v celku už známo. Já jej synovi doplňuji celoročně (používám kombinaci vitamínů D3+K2).

3. Vitamín C

Já jej podávám ve formě prášku z aceroly. A samozřejmě ve formě čerstvého sezónního ovoce a zeleniny.

4. Medicinální houby

S příchodem podzimních plískanic nasazuji Dračí sirup (od firmy MycoMedica).

 • 2
  Rýma
  (Nechat to, co v předešlém bodě + přidat následující položky)

1. Teplá voda s medem a citrónem

Dobrý způsob, jak do sebe dostat velkou dávku vitamínu C a zahřát tělo. Toto jsem používala i pro sebe, když jsem dostala rýmu. Říká se, že „Neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní.“ Nicméně toto je něco, co mi tu rýmu vždy zkrátilo. Recept je prostý: do šálku hodně teplé vody (udržím v ní prst) vymačkám půl citrónu a rozmíchám 2-3 lžičky medu. Dávám 3-5x denně.

2. Šišák bajkalský

Šišák je jedna ze základních bylin tradiční čínské medicíny. Je možno použít čaj nebo tinkturu. Tinktura samozřejmě obsahuje alkohol, a tak je zapotřebí postupovat s opatrností.

3. Cibulový sirup 

Toto je takový svatý grál na nemoci, který si lze snadno vyrobit doma. Jako nebudu lhát – odér šílený, ale fakt to funguje.

4. Aromaterapie

V noci i přes den používám éterické oleje do difuzéru. Oleje různě střídám, případně i kombinuju. Skvělý je Ravintsara, Tea Tree a Borovice. Tipy v oblasti aromaterapie popisuju v tomto článku.

5. Bylinné čaje na nachlazení

Já používám čaj Usmrkánek v biokvalitě od firmy Sonnentor. Na trhu je však i mnoho dalších dobrých výrobců.

6. Mořská voda do nosu

Já mám oblíbenou značku Stérimar. V době infekce používám tu verzi, která je obohacená o měď. Z doslechu mám dobré reference i na Rhino konvičky, kdy se nos slanou vodou prolévá. Prý to zvládnou i pětileté děti. Osobní zkušenost ale zatím nemám (jsem v tomto srab 😀 ).

7. Tkáňové soli

Zajímavým způsobem, jak tělu doplnit důležité minerální látky a stopové prvky, jsou také tkáňové soli (neboli buněčné soli, Schüsslerovy soli). V době začínající infekce nasazuju Ferrum Phosphoricum na podporu imunity.

 • 3
  Kašel
  (Nechat to, co v předešlém bodě + přidat následující položky)

1. Divizna / Lékořice

Je možno použít čaj nebo tinkturu. Tinktura samozřejmě obsahuje alkohol, a tak je zapotřebí postupovat s opatrností.

2. Zábal hrudníku

Zábaly! To je spolu s cibulovým sirupem hotový poklad! Na noc dávám zábal se sádlem. Přes den pak používám Priessnitzův zábal (opakuju několikrát denně). Jak přesně na zábaly popisuju v tomto článku.

3. Lipové bonbony

Lípa podporuje pocení a pomáhá od kašle a zánětu v hrdle a na průduškách. Lipové bonbony se dají vyrobit i doma.

4. Inhalace

Jelikož jsme si užili i pár parádních bronchitid, investovala jsem do domácího dětského inhalátoru. A vždy mám doma lahev Vincentky, kterou do inhalátoru používám. Více o tom jak na inhalace v tomto článku.

5. Aromaterapie

V noci i přes den používám éterické oleje do difuzéru. K dříve zmíněným přidávám Eukalyptus Radiata. Tipy v oblasti aromaterapie popisuju v tomto článku.

6. Medicinální houby

Přestávám dávat Dračí sirup a nasazuji Cordyceps (Housenice čínská). Používám značku MycoMedica.

7. Tkáňové soli

Nechávám Ferrum Phosphoricum a přidávám Kalium chloratum/Kalium Muraticum.

Konec seznamu. 🙂

Holky nebudu vám lhát – všechno to chystat je fakt šichta. Ale mi to za to stojí. Na všechno mám rozpis, protože je toho fakt hodně. A abyste to měly pohodlnější, přehledový protokol jsem připravila i pro vás (najdete ho ZDE).

Není nutné užívat vše, co v protokolu je. Použijte to, co vás osloví. A pokud máte nějaký tip, který v protokolu není, budu moc ráda, když mi napíšete a podělíte se o něj (lenka@lenkaszasziova.cz).

Zároveň chystám doplňující články (#1, #2, #3, #4), ve kterých jednotlivé body více rozvedu (jak co nachystat, dávkování, tipy & triky). Všechno by se do jednoho článku nevešlo. 🙂

Pokud vás toto téma zaujalo a nechcete minout další informace, můžete sledovat můj profil na FB, Instagramu a nebo (a to je nejjistější, protože sociální sítě nezobrazují každý příspěvek) se můžete přihlásit k odběru novinek a článků skrze email.

A jak čarodějnice „čarovala“ dál?

Do změny našeho školkově-nemocného režimu jsem dala opravdu hodně času, úsilí a studia. Nakonec vše ukazovalo na psychosomatický původ – přestože měl syn ve školce krásné a vlídné prostředí i kamarády, raději by byl prostě doma.

To však naráželo na mou hranici – po 3 letech jsem už totiž potřebovala nebýt jen máma a chtěla jsem alespoň na pár dnů v týdnu do práce (pokud Ti naskakuje, proč jsem to tlačila i přes zdravotní stav dítěte, můžeš mrknout na můj článek o sobeckosti, kde to vysvětluju). I když chodil do školky jen 3 dny v týdnu, tak to pro něj nebyl dostatečný kompromis a podvědomě to „řešil“ po svém.

Emoce – nEmoce

Psychosomatika je opravdu mocná čarodějka. Svým přírodním protokolem jsem dokázala jen zmírnit následky (neseděli jsme doma týdny 3 ale jen 1). Nicméně bylo nutné odstranit příčinu. A to se mi do velké míry povedlo pomocí metody Body Code.

Tuto metodu, jako certifikovaný praktik, s chutí používám i na sebe a svou rodinu. Napadlo mě odstranit emoční zátěž a dysbalance, které způsobují synovu častou nemocnost a snižují mu imunitu.

A po provedených sezeních byl syn 4 měsíce v kuse zdravý – no u nás nevídané, neslýchané! Přežil bez újmy i podzimní plískanice, kdy kolektiv začal kvůli nemocnosti řídnout a ty zbylé děti ve školce měly zelenou nudli u nosu a kašel.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Týpí

No a pak přišla náročná situace ve školce, kdy se syn ochotně přidal k lumpárně, ale odmítal se pak přidat i k nápravě. Opět to vyřešil po svém – v neděli „zázračně“ onemocněl a v pondělí prohlásil: „Dneska nejdu do školky? Tak to nemusím čistit týpí!“ 😀

Ach ta psychosomatika. Ale aspoň už vím, jak to řešit. 🙂

Pomáhám mámám užít si respektující přístup v lehkosti a radosti a ukazuji jim, jak v mateřství nalézt energii, klid a sebedůvěru. Protože naše děti inspirujeme jen tím, co skutečně žijeme. Můj příběh si přečtěte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů