„Co jsi s tím dítětem provedla? To jsi nějaká čarodějnice nebo co???“ Tak touhle milou otázkou mě počastovala moje tchýně. 🙂 Nutno dodat, že to myslela opravdu v dobrém. Jakože jsem sice asi čarodějnice, ale taková ta hodná. 😉
Syn byl opět nemocný. Vůbec nevypadal dobře – zarudlé skleněné oči, nudle u nosu a chrchlal, že by kdejaký pacient s tuberkulózou blednul závistí.
Už zase. Týden ve školce a už jsme byli opět tam. Od doby, co nastoupil do školky, jsme jeli v režimu „týden ve školce a týden/dva/tři doma“. A to prosím pěkně včetně léta (což nechápu, protože v tomto ročním období jsem tam žádné nemocné dítě neviděla).
Již před časem jsem objevila kouzlo přírodních forem léčby a stalo se to mou velkou vášní. Velmi mě v tomto směru obohatila práce známého českého bylináře Jiřího Janči. Hltala jsem jeho publikace a nestačila žasnout nad tím, kolik pokladů můžeme v přírodě kolem sebe najít.
A tak jsem postupně tyto znalosti aplikovala i na svého syna. Jak už mnohokrát, ukázal mi spoustu směrů co dál studovat a já tak přidávala další a další podpůrné metody. Kdo by totiž chtěl být celoročně zavřený doma s chrchlajícím dítětem, že.
Postupem času jsem si na syna vypracovala protokol, který zahrnuje tři fáze: prevence, rýma a kašel. On měl totiž poměrně zajímavou rýmu – vždy soplil den, maximálně dva, a pak začal kašlat a kašlal klidně i 3 týdny. Prostě sen každé mámy. 😀
Protokolem se mi to podařilo docela zkrotit. Jakmile jsem zahlédla první soplík, vytáhla jsem protokol a do týdne bylo naštěstí hotovo.
A právě onen zázračný posun k lepšímu v průběhu 3 dnů takto vtipně okomentovala má tchýně, protože se dost podivovala tomu, že syn sice pokašlává, ale jinak vypadá téměř zdravě (oproti tomu šílenému výzoru během předešlého videohovoru).
O ten můj protokol bych se s vámi ráda podělila. Nejsou to zaručené rady, jak dítě dostat následující den do školky. Ale je to způsob, jak bez chemických prostředků krotit školkové virózy (jsem velmi vděčná, že i tuto možnost klasických léků máme, jen se jich snažím nasazovat až v nezbytných případech).
Zároveň bych ráda řekla, že se nejedná o lékařské rady, ale čistě o sdílení mé zkušenosti. Zde uvedené informace nenahrazují lékařskou péči. V případě jakýchkoli pochybností o zdravotním stavu dítěte, je vždy na místě konzultace s lékařem.
V protokolu uvádím i přípravky určitých značek (např. mediciální houby), které sama používám a jsem s nimi spokojená. Doporučuji je na základě vlastní dobré zkušenosti, nejedná se o žádnou formu spolupráce. Na trhu je samozřejmě značek mnohem víc, výběr je jen na vás.
Tak, jdeme na to. 🙂
Oleji z černuchy seté se říká „medicína faraonů“. Olej je však velmi silný. Maximální dávka pro děti do 10 let je jedna čajová lžička a je vždy lepší rozdělit na několik v průběhu dne. Olej je poměrně pikantní, ale s trochou medu ho v pohodě sní i malé děti.
To, že Vitamín D sehrává důležitou ve správném fungování naší imunity, je dnes v celku už známo. Já jej synovi doplňuji celoročně (používám kombinaci vitamínů D3+K2).
Já jej podávám ve formě prášku z aceroly. A samozřejmě ve formě čerstvého sezónního ovoce a zeleniny.
S příchodem podzimních plískanic nasazuji Dračí sirup (od firmy MycoMedica).
Dobrý způsob, jak do sebe dostat velkou dávku vitamínu C a zahřát tělo. Toto jsem používala i pro sebe, když jsem dostala rýmu. Říká se, že „Neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní.“ Nicméně toto je něco, co mi tu rýmu vždy zkrátilo. Recept je prostý: do šálku hodně teplé vody (udržím v ní prst) vymačkám půl citrónu a rozmíchám 2-3 lžičky medu. Dávám 3-5x denně.
Šišák je jedna ze základních bylin tradiční čínské medicíny. Je možno použít čaj nebo tinkturu. Tinktura samozřejmě obsahuje alkohol, a tak je zapotřebí postupovat s opatrností.
Toto je takový svatý grál na nemoci, který si lze snadno vyrobit doma. Jako nebudu lhát – odér šílený, ale fakt to funguje.
V noci i přes den používám éterické oleje do difuzéru. Oleje různě střídám, případně i kombinuju. Skvělý je Ravintsara, Tea Tree a Borovice. Tipy v oblasti aromaterapie popisuju v tomto článku.
Já používám čaj Usmrkánek v biokvalitě od firmy Sonnentor. Na trhu je však i mnoho dalších dobrých výrobců.
Já mám oblíbenou značku Stérimar. V době infekce používám tu verzi, která je obohacená o měď. Z doslechu mám dobré reference i na Rhino konvičky, kdy se nos slanou vodou prolévá. Prý to zvládnou i pětileté děti. Osobní zkušenost ale zatím nemám (jsem v tomto srab 😀 ).
Zajímavým způsobem, jak tělu doplnit důležité minerální látky a stopové prvky, jsou také tkáňové soli (neboli buněčné soli, Schüsslerovy soli). V době začínající infekce nasazuju Ferrum Phosphoricum na podporu imunity.
Je možno použít čaj nebo tinkturu. Tinktura samozřejmě obsahuje alkohol, a tak je zapotřebí postupovat s opatrností.
Zábaly! To je spolu s cibulovým sirupem hotový poklad! Na noc dávám zábal se sádlem. Přes den pak používám Priessnitzův zábal (opakuju několikrát denně). Jak přesně na zábaly popisuju v tomto článku.
Lípa podporuje pocení a pomáhá od kašle a zánětu v hrdle a na průduškách. Lipové bonbony se dají vyrobit i doma.
Jelikož jsme si užili i pár parádních bronchitid, investovala jsem do domácího dětského inhalátoru. A vždy mám doma lahev Vincentky, kterou do inhalátoru používám. Více o tom jak na inhalace v tomto článku.
V noci i přes den používám éterické oleje do difuzéru. K dříve zmíněným přidávám Eukalyptus Radiata. Tipy v oblasti aromaterapie popisuju v tomto článku.
Přestávám dávat Dračí sirup a nasazuji Cordyceps (Housenice čínská). Používám značku MycoMedica.
Nechávám Ferrum Phosphoricum a přidávám Kalium chloratum/Kalium Muraticum.
Konec seznamu. 🙂
Holky nebudu vám lhát – všechno to chystat je fakt šichta. Ale mi to za to stojí. Na všechno mám rozpis, protože je toho fakt hodně. A abyste to měly pohodlnější, přehledový protokol jsem připravila i pro vás (najdete ho ZDE).
Není nutné užívat vše, co v protokolu je. Použijte to, co vás osloví. A pokud máte nějaký tip, který v protokolu není, budu moc ráda, když mi napíšete a podělíte se o něj (lenka@lenkaszasziova.cz).
Zároveň chystám doplňující články (#1, #2, #3, #4), ve kterých jednotlivé body více rozvedu (jak co nachystat, dávkování, tipy & triky). Všechno by se do jednoho článku nevešlo. 🙂
Pokud vás toto téma zaujalo a nechcete minout další informace, můžete sledovat můj profil na FB, Instagramu a nebo (a to je nejjistější, protože sociální sítě nezobrazují každý příspěvek) se můžete přihlásit k odběru novinek a článků skrze email.
Do změny našeho školkově-nemocného režimu jsem dala opravdu hodně času, úsilí a studia. Nakonec vše ukazovalo na psychosomatický původ – přestože měl syn ve školce krásné a vlídné prostředí i kamarády, raději by byl prostě doma.
To však naráželo na mou hranici – po 3 letech jsem už totiž potřebovala nebýt jen máma a chtěla jsem alespoň na pár dnů v týdnu do práce (pokud Ti naskakuje, proč jsem to tlačila i přes zdravotní stav dítěte, můžeš mrknout na můj článek o sobeckosti, kde to vysvětluju). I když chodil do školky jen 3 dny v týdnu, tak to pro něj nebyl dostatečný kompromis a podvědomě to „řešil“ po svém.
Psychosomatika je opravdu mocná čarodějka. Svým přírodním protokolem jsem dokázala jen zmírnit následky (neseděli jsme doma týdny 3 ale jen 1). Nicméně bylo nutné odstranit příčinu. A to se mi do velké míry povedlo pomocí metody Body Code.
Tuto metodu, jako certifikovaný praktik, s chutí používám i na sebe a svou rodinu. Napadlo mě odstranit emoční zátěž a dysbalance, které způsobují synovu častou nemocnost a snižují mu imunitu.
A po provedených sezeních byl syn 4 měsíce v kuse zdravý – no u nás nevídané, neslýchané! Přežil bez újmy i podzimní plískanice, kdy kolektiv začal kvůli nemocnosti řídnout a ty zbylé děti ve školce měly zelenou nudli u nosu a kašel.
No a pak přišla náročná situace ve školce, kdy se syn ochotně přidal k lumpárně, ale odmítal se pak přidat i k nápravě. Opět to vyřešil po svém – v neděli „zázračně“ onemocněl a v pondělí prohlásil: „Dneska nejdu do školky? Tak to nemusím čistit týpí!“ 😀
Ach ta psychosomatika. Ale aspoň už vím, jak to řešit. 🙂