13 tipů od čarodějnice (část 3): Byliny na 100 způsobů

Od doby, co syn nastoupil do školky, jsme jeli v režimu „týden ve školce a týden/dva/tři doma“ (včetně léta). Velmi jsem pátrala po tom, co by nám mohlo pomoci. Nebo co by mohlo pobyt doma s nudlí u nosu alespoň zkrátit.

Postupem času jsem si na syna vypracovala protokol, kterým se mi to podařilo docela zkrotit. Jakmile jsem zahlédla první soplík, vytáhla jsem protokol a do týdne bylo naštěstí hotovo. Podělila jsem se o něj s vámi v předchozím přehledovém článku. Taky jste se tam mohli dočíst o tom, kdo a proč mě počastoval titulem čarodějnice. 🙂

Byliny, bylinky, bylinečky

Protokol se všemi položkami najdete ZDE. Tady bych se ráda detailněji zaměřila bylinné položky protokolu.

Když se řekne „léčivé byliny“, mnoho lidí si představí středověk, babku kořenářku či soudobou lesanu. 😀 Není to však tak dávno, v podstatě pár desetiletí, kdy byliny byly v podstatě jediným běžně dostupným léčivem, které se však používalo po tisíce let. Vždy byl ve vesnici někdo, kdo bylinám rozuměl a uměl poradit.

Moderní doba se zaměřila spíš na pilulky a syntetické účinné látky, a to je myslím škoda.

V pilulce máme většinou jednu účinnou látku. Ta je sice vyráběna tak, aby chemicky kopírovala třebas i látku obsaženou v bylině, nicméně bylina má oproti pilulce velkou přednost – těch účinných látek je tam o mnoho víc, které navíc působí v synergii (a hodně jich nebylo ještě ani „objeveno“ a popsáno).

Příroda je v tomto dokonalá, nepřestává mě to fascinovat. Pro mě se v posledních letech staly byliny velkou vášní. Velice doporučuju Herbář léčivých rostlin (Jiří Janča, Josef A. Zentrich).

Jednou jsem chytla touhu udělat si takovou svou malou bylinkovou aplikaci, kde bych si zadala zdravotní problém a našlo by mi to tu správnou bylinku. Po pár prvotních pokusech jsem to vzdala. Byliny totiž mají všemožné podpůrné účinky. Jedna bylina často řeší i několik rozdílných problémů a navzájem se jejich účinky překrývají a doplňují.

Byliny jsou opravdu neuvěřitelné. 🙂 Není ale nutné používat vše, co budu zmiňovat. Použijte to, co vás osloví. A pokud máte nějaký tip, budu moc ráda, když mi napíšete a podělíte se o něj (lenka@lenkaszasziova.cz).

Ráda bych řekla, že se v tomto článku nejedná o lékařské rady, ale čistě o sdílení mé zkušenosti. Zde uvedené informace nenahrazují lékařskou péči. V případě jakýchkoli pochybností o zdravotním stavu dítěte, je vždy na místě konzultace s lékařem.

Užívání a dávkování

U většiny bylin níže je možno použít čaj nebo tinkturu. Tinktura většinou obsahuje alkohol, a tak je zapotřebí postupovat s opatrností! Já dávám kapky tinktury do velmi teplého čaje a počkám, aby se alkohol odpařil. Toto je však samozřejmě na zvážení každého rodiče.

Pokud má někdo pochyby, zda se všechen alkohol (z těch pár kapek) v teplém čaji odpaří, pak je lepší jít do bezalkoholové varianty tinktury (dostala jsem tip na firmu Botanicals 4 Life, ale osobní zkušenost s jejich výrobky nemám) nebo čaje.

Co se týče počtu kapek tinktury, pak u dětí existují 3 hlavní přístupy v dávkování. Dvě pravidla zohledňují věk dítěte a jedno pravidlo jeho váhu.

  • Clarkovo pravidlo: Denní dávka dítěte = denní dávka dospělého * ( váha dítěte / 75 )
  • Cowlingovo pravidlo: Denní dávka dítěte = denní dávka dospělého * ( věk dítěte / 24 )
  • Youngovo pravidlo: Denní dávka dítěte = denní dávka dospělého * ( věk dítěte / ( věk dítěte+12))

Množství kapek tinktury se pro jednotlivá pravidla trochu liší a za mě je fajn si denní dávku spočítat všemi třemi pravidly a pak se rozhodnout.

Aby to bylo přehlednější, udělala jsem pro vás tabulky:

  • VLEVO: Tabulky koeficientů pro všechna 3 pravidla. Tímto koeficientem jednoduše vynásobíte denní dávku pro dospělého a máte denní dávku pro dítě.
  • VPRAVO: Příklad denní dávky pro dítě pro všechna 3 pravidla. V tomto modelovém příkladu používám jako denní dávku pro dospělého 60 kapek (pro dospělého většinou platí, že denní dávka kapek = počtu kilogramů).

Denní dávku je ideální rozdělit do 3 dílčích dávek během dne. Ještě bych ráda zmínila, že uvažuji hlavně děti od školkového věku (tedy od cca 3 let). U mladších dětí bych přistupovala s bylinami ještě opatrněji a podávala je především formou čaje.

U čajů bych se ještě trochu zastavila – on totiž není „čaj“ jako „čaj“. 😀 Při přípravě „čaje“ z bylin se pracuje hlavně se třemi druhy, a to nálev, odvar a macerát.

Při nálevu přelijeme byliny vroucí vodou, necháme 15 minut odstát a pak scedíme. Většinou se takto připravují měkké bylinné části (např. květy) a všechny byliny s obsahem těkavých látek (hlavně silišnaté).

Odvar připravíme tak, že bylinu zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu. Vaříme 3-10 minut, necháme 10-15 minut odstát a pak scedíme. Většinou se takto připravují tvrdé bylinné části (např. kůra, kořeny) .

U macerátu přelijeme byliny studenou vodou a necháme louhovat, většinou 8-10 hodin. Před samotným podáváním můžeme mírně ohřát (tak do 30°C). Takto se připravují byliny, jejichž obsahové látky se teplem rozkládají a ztrácejí účinek. Příkladem jsou slizovité byliny (např. sléz). Já takto připravuji i šípkový čaj.

A teď už pojďme na ty TOP byliny, které sama používám. 🙂

Olej z černuchy seté

Oleji z černuchy seté se říká „medicína faraonů“. Jeho preventivní užívání je poměrně hojně rozšířeno v oblasti severní Afriky.

Má celkově regulační a posilující účinek na imunitní systém. Dokonce působí jako ochrana organismu proti působení různých chemických látek a těžkých kovů. Je výborný jako prevence při častých zánětech průdušek a horních cest dýchacích. Zlepšuje i trávení.

Olej je však velmi silný. Maximální dávka pro dospělé je jedna polévková lžíce na den, pro děti do 10 let pak jedna čajová lžička. Denní dávku je vždy lepší rozdělit na několik v průběhu dne. Olej je poměrně pikantní, ale s trochou medu ho v pohodě sní i malé děti. Pro úplnost doplním, že není vhodný pro těhotné ženy.

Teplá voda s medem a citrónem

Dobrý způsob, jak do sebe dostat velkou dávku vitamínu C a zahřát tělo. Toto jsem používala i pro sebe, když jsem dostala rýmu. Říká se, že „Neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní.“ Nicméně toto je něco, co mi tu rýmu vždy zkrátilo.

Recept je prostý: do šálku hodně teplé vody (udržím v ní prst) vymačkám půl citrónu a rozmíchám 2-3 lžičky medu. Podávám 3-5x denně.

Šišák bajkalský

Šisák je jedna ze základních bylin tradiční čínské medicíny. Má výborný imunomodulační efekt (zvýšení tvorby ochranných protilátek IgG, IgA a IgM) a bylo opakovaně prokázáno jeho široké působení proti plísním, bakteriím a virům. Významně podporuje např. regeneraci po zápalu plic.

Lze jej používat i preventivně v chřipkových obdobích. Je možno použít čaj nebo tinkturu.

Cibulový sirup 

Toto je takový svatý grál na nemoci. Cibule obsahuje řadu vitamínů, je značně antibioticky aktivní a ulehčuje odkašlávání při větším zahlenění.

Střední cibuli nakrájím nadrobno a promíchám s 2-3 lžičkami medu nebo cukru (používám třtinový typu Demerara). Nechám louhovat minimálně 3 hodiny (ale ideálně v lednici přes noc) a pak sleju přes sítko a cibuli pěkně lžičkou vymačkám. Podávám po lžičkách několikrát denně (co hodinu/dvě).

Jako nebudu lhát – odér šílený 🙂 , ale fakt to funguje.

Divizna / Lékořice

Divizna podporuje vykašlávání a tlumí křeče průdušek a průdušinek (což se hodí při bronchitidě). Lékořice lysá ředí hustý hlen v dýchacích cestách a podporuje tak vykašlávání. Lékořici dávám jen omezeně (max. 4 dny).

Opět dávám tinktury, ale z divizny se běžně vaří i čaj.

Lipové bonbony

Recept na lipové bonbony jsem našla ve skvělé publikaci Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni (Josef Jonáš, Jiří kuchař). Lípa podporuje pocení a pomáhá od kašle a zánětu v hrdle a na průduškách.

Nejprve připravíme silný odvar (hrst sušených lipových květů ve 250 ml vody, vaříme asi 10 min, pak necháme vychladnout a scedíme). Do odvaru přidáme 150 g třtinového cukru (ideálně typu Demerara), polévkovou lžíci citrónové šťávy a vaříme do zhoustnutí.

Nalijeme na plech s pečícím papírem, necháme vychladnout a mastným nožem nakrájíme (taky jsem zalívala krátké špejle a dělala lízátka místo bombónů). Uchováváme zabalené v potravinářském papíru (hodně se lepí) v chladu.

A co bude příště?

Chystám pro vás další doplňující článek, ve kterém více rozvedu téma medicinálních hub, tkáňových solí a vitamínů (jak co nachystat, dávkování, tipy & triky).

Pokud vás toto téma zaujalo a nechcete minout další informace, můžete sledovat můj profil na FBInstagramu a nebo (a to je nejjistější, protože sociální sítě nezobrazují každý příspěvek) se můžete přihlásit k odběru novinek a článků skrze email.

Lenka je certifikovanou odbornicí na metody Emoční kód, Body Code a Belief Code. Prostřednictvím těchto terapeutických sezení pomáhá lidem uvolnit emocionální bloky, zlepšit jejich fyzické zdraví a transformovat omezující podvědomé vzorce, aby mohli žít plnohodnotnější a radostnější život.

Kromě individuálních terapií nabízí také širokou škálu vzdělávacích materiálů pro ty, kteří chtějí aktivně přispět k vlastnímu uzdravovacímu procesu a samostatně pracovat s Emočním kódem.

Více o Lence se můžete dozvědět zde.

Pokud máte otázky, napište Lence na lenka@lenkaszasziova.cz. Připojte se k nadšencům Emočního kódu na Facebooku a získejte pravidelnou dávku tipů a inspirace, jak s Emočním kódem pracovat.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů