Dítě se v noci budí: jak nedostatek spánku komplikuje mateřství

Dítě se v noci budí: jak nedostatek spánku komplikuje mateřství

Unavená, podrážděná a bez trpělivosti? A budí se ti v noci dítě? Nedostatek spánku může sabotovat mnoho věcí, včetně laskavého přístupu k dítěti. Povím ti proč tomu tak je a jak se s tímto problémem můžeš vypořádat.

Nespavost u dětí – šťavnaté to téma

Určitě sis už přečetla spoustu článků o tom, jak důležitý je spánek pro tvé zdraví. A možná sis i řekla: „Tak to by bylo skvělé, kdyby tohle všechno někdo řekl i mému dítěti!“. 😅

Asi to znáš – dítě se v noci neustále budí a ty se snažíš být ta nejlepší máma, jakou můžeš být, ale cítíš se neustále unavená a vyčerpaná.

Nespavost u dětí je velmi běžný problém, který může mít různé příčiny, od dětských nemocí přes problémy se zuby či růstové spurty až po naprosto nerozluštitelné důvody. Ale bez ohledu na příčinu, jedno je jisté – pokud se tvé dítě v noci budí, ty jsi buzena také a nejspíš nespíš.

Znám to velice dobře, prošla jsem tím samým.

Můj syn se několik let budil co 30 minut a já byla na pokraji svých sil. Cítila jsem, že moje emoční stabilita, trpělivost a empatie jsou výrazně jinde, než bych si přála. Začínala jsem si dokonce klást otázky o svém fyzickém a duševním zdraví.

Možná se v tom příběhu taky poznáš

Po narození syn odmítal pít, měli jsme velké problémy s přibíráním na váze (tedy on, já rozhodně ne 😅). Takže jsem si dala 6týdennní maraton, kdy jsem hodinu odsávala, hodinu krmila cévkou, a pak jsem měla hodinu na to, abych se najedla, zašla na záchod a třeba sem tam i spala.

Po šestinedělí se to nějak srovnalo, ale v panice o dostatečný přísun mlíka jsem ho 3x za noc budila na krmení (protože ani přes den stále nejevil o jídlo zájem). K tomu se přidala dost vtipná situace, kdy kakal zásadně po nočním kojení. Čili nakrmila jsem, pak čekala až se vykaká, přebalila, a pak čekala další 2 hodiny až usne.

Asi je ti jasné, co jsem z té noci měla.

V půl roce se situace nečekaně obrátila. Ony dvouhodinové bdělé pauzy zmizely. Ovšem objevilo se samovolné buzení co 30 minut. Ne, nedělám si srandu, nepřeháním. Můj chlapeček v noci naspal cca 10 hodin (ano, jiné děti spí víc) a k tomu se co půl hodiny budil.

To vycházelo na krásných 20 vzbuzení za noc. Přes den si pak chrupnul 2×30 min. Naprosto jsem nechápala, kde bere tu energii. Já ji totiž neměla. Říkala jsem si, že se to časem uklidní, že to je jen období. Tohle „období“ trvalo rok.

V jeho roce a půl to už začalo polevovat a začal se budit méně – třeba 15x za noc. Toto zlepšení moje tělo už ale nevyhodnocovalo jako zlepšení, protože jsem se dostávala do bodu takové spánkové deprivace, že už ze mě byla chodící mrtvola.

Denně se mi motala hlava, nebyla jsem schopna dát dohromady souvislou větu, na počkání jsem byla schopna se rozbrečet. Moje sociální interakce by si nezadala s kdejakým sociopatem. Zmizely veškeré filtry v mé hlavě, které zajišťovaly společenské fungování v této společnosti. Byl ze mě téměř blázen.

Totální mateřské dno.

Ta situace se spánkem se lepšila, ale jen velmi pozvolna. Ve 2,5 letech se syn budil 8x. Pak se to naštěstí uklidnilo a začal se budit 3-4 x za noc, což už (velmi vtipně) bylo pod mou rozlišovací schopnost a všude jsem tvrdila, že „už spí“. 😃

Celým obdobím se táhla naprostá bezmoc – já už nemohla a zkoušela mnohé, abych to změnila a mohla se alespoň chvíli vyspat. Sebe jsem nepoznávala a nerozuměla tomu, co se se mnou děje.

Chtěla jsem být tou respektující mámou z knihy, ale na hysterické výstupy a náročnost syna jsem naprosto neměla energii. Kdeže uznávat emoce. Zvládla jsem akorát sedět a tupě zírat před sebe se zaťatými pěstmi a čelistmi, abych alespoň na to dítě neřvala zpět.

Nespavost aka počet vzbuzení za noc ale není metrika k závodění

Ono to totiž může být silně individuální. Každý člověk má hranice svého vnímání jinde.

Příkladem může být příběh s mou kamarádkou. Viděla jsem, jak na ni zanechává stopy zub nekvalitního spánku. Dobře jsem ty symptomy znala.

Tak jsem se jí opatrně zeptala, jak její holčička spí. Koukla na mě těma velkýma krásnýma očima a hlesla „Ty, Leni, já se ti to až stydím říct. Ona se mi budí 4x za noc. Ale já to vůbec nedávám! První dítě spalo krásně. Tohle vůbec neznám.“

Ano, prostě pro někoho je 4 vzbuzení za noc stav, který hodnotí slovy „dítě mi už spí“, a někdo jiný je z toho na větvi. A je to tak v pořádku. Opravdu toto je velmi subjektivní a nejde to hodnotit podle přesného počtu probuzení. Stejně jako je subjektivní třeba vnímání bolesti.

Kéž bych tehdy znala všechny souvislosti

Méně bych se divila a více bych soucítila sama se sebou. Místo bičování sama sebe, jak to nezvládám bych se objala a řekla si „TVL holka tohle je fakt těžký. Jsi úžasná už jen proto, že ještě zvládáš dýchat.“

Tento pohled pro mě ale přišel až později – především po přečtení knihy Matthew Walkera Proč spíme. Našla jsem v ní řadu informací, které až strašidelně přesně zapadaly do toho, co jsem v období, kdy mi dítě nespalo, prožívala. A o tyto informace bych se teď ráda podělila i s tebou.

Mamka-Supermanka!

Tento článek píšu s cílem ukázat ti, jak nedostatečný a nekvalitní spánek maminek malých dětí může ovlivňovat jejich fungování v běžném životě. Jaký vliv má nevyspání mámy na její emoční stabilitu, trpělivost, kognitivní schopnosti, empatii, fyzické zdraví a duševní pohodu.

Ukázat ti, že to, co se děje, není tvoje chyba. Je to přirozená reakce organismu na spánkovou deprivaci.

Vím, jak je těžké být mámou, pokud jsi neustále unavená a vyčerpaná.

A také vím, jak důležité je pochopit, jak nám nedostatečný a nekvalitní spánek může stěžovat náročnou péči o malé děti, především pokud se snažíme o respektující přístup, který sám o sobě vyžaduje mnoho trpělivosti a energie (to si asi ani nemusíme dlouze vysvětlovat, že).

Po přečtení tohoto článku se na sebe budeš koukat jako na superhrdinku!

Bohužel neexistuje žádné kouzlo, které by tvé dítě přimělo spát celou noc. Ale existují nástroje a strategie, které ti mohou pomoci lépe pochopit, co se děje, a vyrovnat se s tím.

Tak se připrav, bude to docela jízda. A budeš mrkat na drát, že všechno, co s sebou noci s dětmi přináší, jsi schopna zvládnout (navíc i s běžným fungováním)!

Tak si ten spánek nejdřív trošku rozebereme – ať víme, o co přicházíme

Spánek se skládá z několika fází, které se během noci opakují v cyklech. Každý takový cyklus trvá zhruba 90 až 110 minut a během jedné noci jich projdeme několik.

  • 1
    Lehký spánek (stádium 1)
    Tato fáze představuje přechod mezi bděním a spánkem, trvá jen několik minut. Tvoje srdce a dýchání se zpomaluje, svaly se uvolňují a mozková aktivita se snižuje.
  • 2
    Lehký spánek (stádium 2)
    Stále jsi v lehkém spánku, ale již jsi méně náchylná k probuzení. Toto je fáze, kdy se tělo a mozek připravují na hluboký spánek a trvá zhruba 20 minut. Tvoje tělesná teplota klesá a srdeční tep se dále zpomaluje.
  • 3
    Hluboký spánek (stádium 3)
    Tato fáze je také označována jako non-REM spánek. Je to nejvíc odpočinková fáze spánku, během které se tělo regeneruje a opravuje. Také se zvyšuje produkce růstového hormonu, který je důležitý pro růst a buněčnou regeneraci. Pokud tě někdo probudí během hlubokého spánku, budeš se cítit dezorientovaná a zmatená (znáš to? 😃).
  • 4
    REM spánek (Rapid Eye Movement)
    Tato fáze je charakteristická rychlým pohybem očí, zvýšenou mozkovou aktivitou a sněním. Během REM spánku se zpracovávají a ukládají vzpomínky, informace a emoce.

Tyto cykly se během noci opakují. Během první poloviny noci převládá hluboký spánek, zatímco v druhé polovině noci se prodlužuje doba REM spánku. První REM fáze nastává zhruba po 90 minutách od usnutí a trvá asi 10 minut. S každým dalším spánkovým cyklem se fáze REM prodlužuje a v posledních cyklech může trvat i hodinu.

Fáze REM – pro respekt to dej sem!

REM fáze je to, co nás pro přístup k dětem primárně zajímá. Ona je totiž zásadní pro naše emoční, psychické a vlastně celkové zdraví.

Matthew v knize uvádí, že REM fáze hraje klíčovou roli v emoční regulaci a zpracování. Navazuje na výzkum, který ukazuje, že během REM fáze naše mozkové sítě zpracovávají emoční zkušenosti z předchozího dne. Tento proces pomáhá ulevit od stresu a úzkosti, a tím podporuje naše emoční zdraví.

Během REM fáze mají také své místo intenzivní snové aktivity, které mohou pomoci v emocionálním zpracování a učení. Sny tak pravděpodobně mohou sloužit jako bezpečné prostředí, ve kterém můžeme zpracovat a zkoumat naše emoce.

Nedostatek REM spánku může vést k negativním emocionálním a psychickým důsledkům, včetně zvýšené úzkosti, deprese a snížené schopnosti zvládat stres. Ve zkratce:

REM fáze je zásadní pro naše emoční zdraví, jelikož nám umožňuje zpracovat emoce, ulevit od stresu a úzkosti, a lépe reagovat na emoční výzvy.

A těch je v mateřství požehnaně.

REM fáze spánku převažuje především během druhé poloviny noci. Druhá polovina noci tedy obsahuje nejvíce REM fází, kdy dochází k intenzivnímu snění.

Pokud je spánek narušen nebo přerušen, může to omezit množství stráveného času v REM fázi. Nedostatek REM fáze spánku může mít značný dopad na naše chování a emoční pohodu a můžeme se potýkat s řadou negativních dopadů:

  • Emoční nestabilita
    Během REM fáze se náš mozek snaží zpracovat a řešit emoční zkušenosti z předchozího dne. Pokud jsme o tuto fázi ochuzeni, mohou se naše emoce stát nevyrovnanými a můžeme se cítit podráždění, smutní, nebo frustrovaní.
  • Snížená kreativita
    REM spánek také podporuje kreativní myšlení a řešení problémů. Bez dostatečného REM spánku, můžeme mít potíže s tvořivostí a nalezením nových a kreativních způsobů, jak řešit problémy.
  • Potíže s pamětí a učením
    REM spánek je nezbytný pro konsolidaci a ukládání nových informací a vzpomínek. Pokud se nám nedostává dostatek REM spánku, může to vést k problémům s pamětí a učením.
  • Zvýšené riziko deprese a úzkosti
    Výzkum ukázal, že nedostatek REM spánku může zvýšit riziko vzniku duševních zdravotních problémů, jako je deprese a úzkost.
  • Nižší schopnost zvládat stres
    REM spánek nám pomáhá zvládat stres a napětí. Pokud nedostáváme dostatek REM spánku, můžeme mít potíže s řešením stresových situací a můžeme se cítit přetížení a vyčerpaní.

Wow, opravdu? Tož díky Matthew, to opravdu mnohé vysvětluje. 👍

Proč „marnit“ čas spánkem?

Možná tě to někdy napadlo – proč proboha třetinu života prospíme? Spánek je totiž základní potřebou člověka a má pro naše tělo a mozek mnoho důležitých funkcí. Během spánku se v těle odehrávají následující procesy:

  • Oprava a regenerace
    Během spánku dochází k opravě a regeneraci tkání a buněk po celém těle. To je zvláště důležité pro srdce a cévy. Také se během spánku produkuje více bílkovin, které podporují růst buněk a opravu poškození způsobeného stresem.
  • Posilování imunitního systému

    Během spánku dochází k uvolňování různých imunoregulačních látek, což pomáhá posilovat imunitní systém a chránit tělo před infekcemi a chorobami.

    Pro mě neuvěřitelné byly závěry jedné studie, kdy skupině zdravých lidí limitovali spánek na 4 hodiny na jednu noc. Aktivita NK buněk (natural killer cell), což je kritický faktor imunitního systému, klesla o 70 %! A to byl pokles spánku na 4 h jen a pouze během jedné noci!
  • Zpracování a ukládání informací
    Během spánku se děje mnoho důležitých procesů v mozku. Jedním z nich je zpracování a ukládání informací. To je klíčové pro naši schopnost učit se a pamatovat si nové informace.
  • Regulace emocí
    Během spánku se také děje mnoho procesů, které ovlivňují naše emoce. Nedostatek spánku může vést k zvýšené emocionální reaktivitě, což může způsobit zvýšenou úzkost a náladovost.

Co se děje, když nespíme…respektive když máme dítě, které se budí

Kvalita spánku je stejně důležitá jako jeho délka. Pokud jsme během noci často probouzeny, může to narušit náš spánkový cyklus a omezit množství hlubokého spánku a REM spánku.

Nedostatek hlubokého spánku může vést k pocitu znavenosti a vyčerpání. Snížené množství REM spánku zase může ovlivnit naši schopnost učit se a pamatovat si nové informace, a také může ovlivnit naši náladu a emocionální rovnováhu.

Pokud navíc pravidelně spíš malý počet hodin, rovněž to narušuje spánkový cyklus a omezuje množství hlubokého spánku, a především množství REM spánku (který se vyskytuje hlavně v druhé polovině noci).

Ideální počet hodin spánku samozřejmě záleží na několika faktorech a je individuální. Většina odborníků se však shoduje, že dospělí by měli každou noc spát přibližně 7 až 9 hodin. Asi mezi těmi odborníky nebylo moc matek. 😃

Ale vždyť to dospím

Tahle část knihy Proč spíme pro mě byla opravdu zajímavá, protože styl „to dospím“ byl u mě během školních let docela oblíbený. Dohánění zameškaného spánku ale není tak jednoduché, jak se může zdát.

Několik studií totiž ukázalo, že nedostatek spánku může mít dlouhodobé negativní dopady na zdraví a dohánění ztraceného spánku může trvat déle, než si mnozí uvědomují.

Pokud například jednu noc ztratíme několik hodin spánku, může trvat i několik dní, než se naše tělo plně zotaví. Podle některých výzkumů může dohnání jedné hodiny ztraceného spánku trvat až čtyři dny normálního spánku.

Pokud jsme po delší dobu spali méně, než je pro nás ideální, může trvat týdny nebo dokonce měsíce, než se naše tělo a mozek plně zotaví.

Důležité je také poznamenat, že spánek není jen otázkou množství, ale také kvality. Pokud byl náš spánek po dlouhou dobu přerušovaný nebo máme problémy s procházením všech fází spánku, může tělo potřebovat ještě více času k zotavení.

Z tohoto pohledu budu svůj spánkový dluh dohánět asi až do důchodu. 😃

Jak to, že to teda my mámy přežijeme?

Nabízí se otázka, jak je možné, že mámy malých dětí zvládají časté noční buzení a nedostatek spánku bez újmy na zdraví. Vlastně tohle byla otázka, kterou jsem si kladla po celou dobu čtení knihy Proč spíme. V podstatě mě ta knížka i dost pobavila, protože dle všech studií jsem ji už neměla číst – tou dobou jsem už totiž měla být dávno na onom světě. 😅

Děti, zvláště novorozenci a kojenci, často potřebují noční péči, ať už kvůli kojení, přebalování, nebo prostě proto, že se probudili a potřebují utišit. A i když mámy prožívají mnoho přerušovaných nocí, někdy se zdá, že zázračně zvládají fungovat navzdory nedostatku kvalitního spánku.

Nicméně, to neznamená, že toto je ideální situace nebo že nedochází k žádné újmě na zdraví. Chronický nedostatek spánku může mít řadu negativních účinků, včetně zvýšeného rizika onemocnění, poruch nálady, snížené imunity a celkové únavy.

Tak v čem je teda ten tajný trik, že mámy zvládají fungovat v těchto podmínkách? Pokud pomineme ten nejjednodušší důvod, a to, že prostě fungovat musí 😄, existuje i několik faktorů, které mohou hrát roli.

  • Adaptace těla
    Jedním z klíčových aspektů, které pomáhají mámám zvládat nedostatek spánku, je schopnost těla se adaptovat na nové podmínky. Toto není ideální a nesmí být považováno za dlouhodobé řešení, ale je to jeden ze způsobů, jak tělo pomáhá mámám zvládnout období, kdy děti vyžadují noční péči.
  • Podpora partnera a komunity

    Podpora od partnera, rodiny a širší komunity je také klíčová. V mnoha kulturách je běžné, že péče o děti a domácnost je sdílena mezi více lidmi, nejen mezi rodiče. To může zahrnovat pomoc s krmením a přebalováním dětí, vařením a úklidem, zatímco máma může dohnat trochu spánku.

    Tato podpora může být zejména důležitá v noci. Některé páry se rozhodnou střídat se v noční péči o děti, takže oba rodiče mají možnost mít alespoň některé noci nepřerušovaný spánek.
  • Hormony

    Hormony hrají také velkou roli v tom, jak mámy zvládají nedostatek spánku. Během těhotenství a po porodu jsou v těle matky vysoké hladiny některých hormonů, včetně oxytocinu a prolaktinu, které mohou pomoci regulovat spánek a bdělost.

    Oxytocin, známý také jako "hormon lásky", je uvolňován během kojení a pomáhá tělu relaxovat a připravit se na spánek. Prolaktin, hormon, který stimuluje produkci mléka, má také sedativní účinky, které mohou pomoci mámám v noci během kojení usnout.

Nicméně, i přes všechny tyto faktory je důležité zdůraznit, že chronický nedostatek spánku není zdravý a může mít dlouhodobé negativní účinky. Je důležité, aby mámy dostaly podporu, kterou potřebují, a měly možnost odpočívat a regenerovat.

Jak to, že se dítě budí, ztěžuje práci s dětmi (hlavně pokud se snažíme o respektující přístup)

Respektující přístup k výchově je náročným procesem, který vyžaduje mnoho trpělivosti, empatie a schopnosti vžít se do situace dítěte. Navíc, potřebuje také neustálé uvědomování si našich emocí a jejich vlivu na naše chování vůči dítěti. Toto je již samo o sobě náročné.

Ale co když k tomu všemu přidáme nedostatek spánku a časté buzení? Když jsou naše noci přerušované opakovaným buzením a naše dny jsou plné únavy?

Když se náš spánkový deficit promítá do našeho každodenního života a ovlivňuje naši schopnost efektivně komunikovat a být plně přítomní pro naše děti? Jak tato situace může ovlivnit naši schopnost uplatňovat respektující výchovu?

  • 1
    Vliv nedostatku spánku na emoční stabilitu

Když jsme unavené, máme tendenci reagovat negativněji i na drobné nepříjemnosti, které by nás za normálních okolností nerozhodily.

Toto emoční vypětí samozřejmě ztěžuje výchovu dětí. Může být těžké zachovat klid a trpělivost, když se snažíš uspokojit potřeby malého dítěte uprostřed noci, zatímco jsi totálně vyčerpaná a spánek je pro tebe jen vzdáleným snem (který si ani nemáš kdy nechat zdát).

S nedostatkem spánku se můžeš cítit přepracovaná, frustrovaná a méně schopná zvládat nároky mateřství. Emoce mohou být jako na horské dráze, což může vést ke konfliktům ve vztazích a pocitu viny za neschopnost být tou „super respektující“ mámou, kterou bys možná chtěla být.

Všechny tyto pocity mohou napomoci k vytvoření negativního cyklu, kdy stres a emoční nestabilita, způsobené nedostatkem spánku, ještě více narušují kvalitu spánku, což přináší ještě větší emoční nestabilitu.

Pokud se cítíš emočně nestabilní a vyčerpaná, není to tvoje chyba. Je to přirozená reakce tvého těla na nedostatek spánku.

  • 2
    Vliv nedostatku spánku na trpělivost

Trpělivost je jednou z nejdůležitějších vlastností, kterou jako mámy potřebujeme. Je to schopnost udržet klid a klidně reagovat na stresové situace bez rozčílení nebo ztráty kontroly.

Když jsme unavené, naše schopnost zvládat stres a frustraci se snižuje. Můžeme se stát podrážděnějšími, reagovat přehnaně na i malé nepohodlí a mít menší toleranci vůči chování našich dětí, které by nás za běžných okolností nerozhodilo.

Ať už jde o období vzdoru, tantrumy, nebo jen frustraci z nespavých nocí, potřebujeme trpělivost, abychom těmto situacím mohly čelit klidně a laskavě.

Ale když nám nedostatek spánku bere tuto trpělivost, můžeme začít ztrácet kontrolu nad našimi emocemi a reagovat na naše děti způsobem, který není v souladu s našimi hodnotami jako rodiče.

Opět, není to tvoje chyba. Je to přirozená reakce těla na stres a únavu.

  • 3
    Vliv nedostatku spánku na kognitivní schopnosti

Kvalitní spánek je klíčový pro naše kognitivní schopnosti – pro naši schopnost myslet, učit se, rozhodovat se, soustředit se a pamatovat si.

Nedostatek spánku může ovlivnit naši rychlost a přesnost myšlení, naši schopnost soustředit se a udržet pozornost, a dokonce i naši paměť. To může mít významný dopad na náš každodenní život, včetně naší schopnosti vykonávat běžné úkony, řídit bezpečně auto, a dokonce i na naši schopnost efektivně komunikovat s ostatními.

Nedostatek spánku může ztížit naši schopnost adekvátně reagovat na potřeby našich dětí. Může být těžší učit se nové dovednosti nebo strategie výchovy. Můžeme mít menší trpělivost při práci s dětmi a může pro nás být těžší dávat plnou pozornost dítěti.

Budu se opakovat, ale kognitivní schopnosti jsou narušeny kvůli nedostatku spánku, je to normální reakce těla na stres. Není to tvoje chyba.

  • 4
    Vliv nedostatku spánku na empatii

Empatie je základní lidskou schopností, která nám umožňuje pochopit a sdílet pocity ostatních. Je to klíčový aspekt v roli rodičů, kde je schopnost porozumět a reagovat na potřeby a emoce našich dětí naprosto zásadní.

Ať už jde o porozumění potřebám novorozence, který se během noci opakovaně probouzí, nebo o ustálení záchvatu vzteku malého dítěte, potřebujeme empatii, abychom byly schopny reagovat s láskou a porozuměním.

Když jsi unavená, může být těžší vcítit se do pocitů tvých dětí, reagovat na jejich emoce s porozuměním a trpělivostí, a být citlivá k jejich potřebám.

Opakování matka moudrosti – není to tvoje chyba. Nedostatek empatie je přirozená reakce těla na stres a únavu.


Mnoho maminek, které se snaží uplatňovat respektující výchovu, se musí naučit tento přístup od základů, protože samy ho v dětství nezažily. Každý den se snaží přerušit staré vzorce chování, které jsou hluboko zakořeněné v jejich myslích a vytvářet nové, zdravé návyky a reakce.

Tento proces je sám o sobě velmi náročný na energii a vyžaduje silnou motivaci. Když k tomu přidáme nedostatek spánku, celý proces se stává ještě obtížnějším.

Když jsi nevyspaná, tak to je prostě jako lézt na horu respektu Mount Everest s ocelovou koulí na noze a hrozně se divit tomu, proč ostatním ta cesta jde rychleji a lehčeji.

Spánkový deficit je náročný pro všechny mámy. Tak si vem, jak moc je náročný pro ty mámy, které se navíc snaží uplatňovat respektující výchovu, která vyžaduje vysokou úroveň trpělivosti, empatie a uvědomování si vlastních emocí.

Proto je důležité najít způsoby, jak se dobře se starat o naše tělesné a duševní zdraví v rámci situace, ve které jsme.

Tak co s tím

Co s tím tedy můžeme dělat? Jak se můžeme vypořádat s nespavostí našich dětí a zároveň se snažit o respektující výchovu?

  • Nejsi v tom sama
    Mnoho maminek prochází podobnými zkušenostmi. Takže pokud se cítíš přepracovaná a vyčerpaná, věz, že nejsi sama. Pocit sounáležitosti vždy pomůže.
  • Zlepši kvalitu svého mizerného spánku jak to jen jde
    To může znamenat hledání způsobů, jak zlepšit spánkové návyky nebo jak relaxovat a připravovat tělo před spaním.
  • Buď k sobě laskavá a trpělivá
    Nedostatek a nekvalita spánku jsou náročné a mohou mít obrovský dopad na naše mateřství. Ale to neznamená, že jsme špatné mámy. To jen znamená, že procházíme náročným obdobím a potřebujeme najít způsoby, jak se s tím vypořádat.

A teď se pojďme podívat na konkrétní tipy a triky.

Nespavost u dětí není jen o dětech: jak zlepšit svůj spánek, aneb každá trocha se počítá

Přestože je důležité se zaměřit na zlepšení spánku našich dětí, je rovněž klíčové nezapomínat na náš vlastní spánek. Na co se tedy můžeš zaměřit?

Tip #1: Pravidelný spánkový režim

Stejně jako u dětí, i dospělí potřebují pravidelný spánkový režim. Snaž se chodit spát vždy ve stejnou dobu. Tím pomáháš svému tělu nastavit biologické hodiny, což usnadňuje usínání.

Tip #2: Klidné prostředí pro spánek

Tvůj spánkový prostor by měl být tichý, tmavý a příjemný. Odstraň jakékoliv rušivé prvky, jako jsou elektronická zařízení nebo tikající hodiny.

Pokud v noci kojíš v leže na boku, bolestem zad a kyčlí uleví polštář mezi kolena (já ráda používám kojící polštář).

Pokud potřebuješ v noci světlo (například kvůli kojení), doporučuju speciální žárovku, která při svícení neobsahuje modrou složku světla, a tudíž nenabourá cirkadiánní rytmus tebe ani dítěte (čili tělo nebude dostávat vjem, že je den a tudíž není potřeba spát). Mám ji ozkoušenou s druhým dítětem a velká spokojenost. Tuhle žárovku vyvinul Hynek Medřický a dá se i za pár korun pronajmout na měsíční bázi.

Tip #3: Relaxace před spaním

Vyzkoušej různé techniky pro relaxaci, jako je krátká meditace, hluboké dýchání nebo jemné protahovací cviky. Tyto činnosti ti mohou pomoci uvolnit tělo a mysl před spaním.

Ideálně tak 1,5 h před tím, než ulehneš, je fajn říct tělu, že je večer a že se půjde spát. Pokud totiž koukáš před spaním do počítače, mobilu či na televizi, tak tuhle zprávu tělo nedostane a je stále v pozoru.

Můžeš večer používat speciální červené brýle, které filtrují modrou složku světla. Po nasazení budeš asi trochu v šoku – vše je červené. Ale oči si poměrně rychle zvyknou (stejně jako v noci ve tmě). Také mám doma a jsem spoko.

Můžeš si taky nastavit si filtr modrého světla na mobilním telefonu. To je super i pokud máš tendenci v noci kontrolovat kolik je hodin. Tuto funkci má dnes mnoho chytrých telefonů a návody na nastavení jsou k dispozici na YouTube.

Tip #4: Omezení kofeinu a těžkých jídel

Snaž se omezit konzumaci kofeinu, alkoholu a těžkých jídel před spaním. Tyto látky mohou negativně ovlivnit kvalitu tvého spánku, protože způsobují „lehčí“ spánek a tím nás připravují o REM fázi (a tu zoufale potřebujeme 🙂).

Zajímavé je, že „poločas rozpadu“ (v tomto významu doba pro vyloučení 50 % objemu látky) kofeinu je 5-7 hodin! Čili pokud si dáš hrnek kávy ve 4 odpoledne, tak cca v 10 večer bude polovina obejmu kofeinu stále ve Tvém těle a bude negativně působit na kvalitu spánku (byť zaspíš).

Tip #5: Fyzická aktivita

Pravidelný pohyb (ideálně venku) a cvičení mohou mít pozitivní dopad na kvalitu tvého spánku. Snaž se zařadit do svého dne alespoň půl hodiny pohybu, ať už jde o rychlou procházku s kočárkem či nosítkem nebo třeba jógu.

Každá máma je jiná a to, co funguje pro jednu, nemusí fungovat pro druhou. Poslouchej své tělo a potřeby a najdi to, co je pro tebe nejlepší. V mateřství je občas těžké najít čas a energii na sebe samotnou. Nicméně péče o sebe je základním kamenem při péči o ostatní.

Jak se vypořádat s emocemi spojenými s nespavostí dítěte

Jak jsme si vysvětlily, nespavost u dětí nejenže ovlivňuje naše fyzické a psychické zdraví, ale také může způsobovat stres a frustraci. Zvlášť pokud se jedná o dlouhodobý problém, může to vyvolávat pocity bezmoci, vyčerpání a viny.

Jak tedy můžeš efektivně zvládat tyto emoce?

Tip #1: Přijmi své emoce

Je naprosto normální, že se cítíš frustrovaná, vyčerpaná nebo bezmocná, když se tvé dítě potýká s nespavostí. Tyto emoce jsou přirozenou reakcí na stresující situaci. Důležité je jich akceptovat a nesnažit se je potlačovat. Mantra pro každý den: „S tím co mám a s tím v jaké jsem situaci dělám to nejlepší co dokážu.“ ❤️

Tip #2: Uznání a ocenění sebe sama (aneb tohle za tebe nikdo neudělá)

Každá máma by měla vědět, že její práce je obdivuhodná a důležitá. Ať už jsi doma s dětmi nebo kloubíš práci a rodinný život, tvé úsilí si zaslouží uznání a ocenění. To, co děláš, má obrovský význam a děláš to skvěle. A pokud máš navíc nespavé dítě a udržíš sebe a svou rodinu na živu, pak je to naprosto super a cokoli navíc je výraz super-hrdinství! 💪

Tip #3: Sebepéče

V extrémně stresujících situacích je sebepéče velmi důležitá. Snaž se najít chvíle pro sebe, ať už jde o cvičení, meditaci, čtení nebo cokoli, co ti pomáhá relaxovat a nabírat sílu.

Tip #4: Hledej podporu

Ať už od partnera, rodiny, přátel nebo odborníků. Sdílení svých obav a starostí může být velmi ulevující a může ti také pomoci najít nové perspektivy a řešení.

Existuje mnoho online a offline komunit, které mohou poskytnout podporu a povzbuzení (laskavým přístupem ke spánku se zabývá např. FB skupina Děti a spánek). Tyto komunity mohou být skvělým zdrojem rad, sdílených zkušeností a vzájemné podpory. Věř mi, že je velmi uklidňující vědět, že v tom nejsi sama.

Tip #5: Pracuj s odborníkem

Pokud je nespavost tvého dítěte dlouhodobým problémem, může být užitečné konzultovat situaci s odborníkem.

Tématu dětského spánku se také věnuje má kamarádka Magdalena Danielová, která kombinuje své lékařské znalosti z oblasti neurologie, zkušenosti s laskavým přístupem ve spánkovém poradenství a Bachovými esencemi.

Pomoci mohou i další komplementární metody, jako například Body Code.

Tip #6: Vzdělávej se

Čím více informací o nespavosti a možných řešeních máš, tím lépe se budeš cítit připravená a schopna čelit této výzvě. Existuje mnoho knih, článků a online zdrojů, které mohou poskytnout cenný vhled a rady.

Za sebe mohu doporučit knihu S láskou o dětském spánku (Lenka Medvedcová Tinková, která má krásný projekt Prosím spinkej). Je to opravdu velice laskavé čtení. Lenka je antropoložka a dává velice zajímavý a ucelený pohled na dětský spánek nejen v historickém, ale i v kulturním kontextu.

Je to jen období, na-mou-duši-na-psí-uši-na-kočičí-svědomí

Mámy jsou skutečně úžasné bytosti s neuvěřitelnou odvahou a vytrvalostí. Ale i ony potřebují podporu, lásku a povzbuzení. Nikdy nezapomínej na vlastní potřeby a zdraví. Jen zdravá a šťastná máma může vychovávat zdravé a šťastné děti.

Role mámy přináší mnoho povinností a náročných situací. Pokud se k tomu přidá ještě nespavost dítěte, mateřství se může stát ještě více stresující a náročnější.

S trpělivostí, podporou a správnými nástroji můžeš překonat všechny výzvy, které mateřství přináší. A vždy si pamatuj, že v tom nejsi sama. Existuje celá komunita maminek, které procházejí stejnými výzvami a jsou připravené se vzájemně podpořit.

Ať už se potýkáš s nespavostí dítěte nebo jinými výzvami, jsi obdivuhodná a děláš neuvěřitelnou práci. Klobouk dolů. ❤️

A na závěr bych řekla tu odpornou větu, kterou když slyšíš, tak se ti ježí všechny chlupy:

„I to nejnespavější dítě bude jednoho dne spát celou noc.

Jakkoli vzdálená budoucnost se to teď jeví.“

A dovolím si to říct i proto, že jsem toho živoucím důkazem. Můj syn v pěti letech opravdu začal spát celou noc. No a v tu chvíli ho vystřídal jeho mladší brácha. 😅

Ale já už vím, že to celé jednou skončí. A když je mi v noci ouvej, tak se snažím myslet na to, že v patnácti se bude v noci chtít tulit k někomu úplně jinému. Tak si to musím ještě užít. 😉

Lenka je certifikovanou odbornicí na metody Emoční kód, Body Code a Belief Code. Prostřednictvím těchto terapeutických sezení pomáhá lidem uvolnit emocionální bloky, zlepšit jejich fyzické zdraví a transformovat omezující podvědomé vzorce, aby mohli žít plnohodnotnější a radostnější život.

Kromě individuálních terapií nabízí také širokou škálu vzdělávacích materiálů pro ty, kteří chtějí aktivně přispět k vlastnímu uzdravovacímu procesu a samostatně pracovat s Emočním kódem.

Více o Lence se můžete dozvědět zde.

Pokud máte otázky, napište Lence na lenka@lenkaszasziova.cz. Připojte se k nadšencům Emočního kódu na Facebooku a získejte pravidelnou dávku tipů a inspirace, jak s Emočním kódem pracovat.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů