Pět jazyků lásky – znáš ten svůj a svého dítěte?

Teorii pěti jazyků lásky představil ve své knize Gary Chapman. Jedná se o to, že pro každého je projevem lásky něco trochu jiného. A často to, jak lásku projevujeme my, jiný člověk jako projev lásky nevnímá a naopak. Pokud o existenci těchto rozdílů víme, pak jsme si vědomi nejen toho, co udělá radost nám a podpoří nás, ale i jak projevit lásku například svému partnerovi tak, aby to jako projev lásky plně vnímal.

Pět jazyků lásky

V knize i na internetu se dá k tématu pěti jazyků lásky dohledat mnoho detailů, já alespoň zevrubně popíšu, které jazyky lásky to jsou a jak se projevují:

 • 1
  Slova ocenění a ujištění
  Podpora když je to potřeba, dodání odvahy, slova o lásce.
 • 2
  Bdělá přítomnost
  Pozornost a opravdové naslouchání.
 • 3
  Dárky
  Fyzické i nefyzické, koupené nebo např. vlastnoručně vytvořené, podpora v krizových chvílích.
 • 4
  Skutky/služby
  Činnosti, které pomůžou nebo potěší, např. pomoc s úklidem, udělat kávu pro někoho.
 • 5
  Fyzický kontakt
  Tulení, pusy, i např. letmé pohlazení.

Cítí se Tvé dítě milováno?

V tématu partnerského soužití je tato metoda vcelku známá. Ale ona funguje obecně. A krásně funguje i na děti.

Jako rodiče se totiž často soustředíme na dávání dětem toho, co nám samotným v dětství chybělo. Je to také ale to, co Tvé dítě potřebuje a ocení? Je to to, co bude vnímat jako projev velké lásky k němu? Nebo se to mine účinkem, protože prostě potřebuje ještě něco jiného?

Mým jazykem lásky jsou slova ocenění a ujištění. Kdežto moje maminka má velmi silný jazyk lásky skrze dárky. Pro ni jsou dárky velmi důležité a sama vidí jako velmi důležité takto lásku projevovat. A upřímně – dlouho jsem nechápala, proč pořád dostávám něco, co vlastně ani moc nepotřebuju a potřebovala bych úplně něco jiného – nedárkového. =)

Dnes vím, že to máme každá jinak a respektuju to. Snažím se její obdarovávání vnímat jako její projev velké lásky. A zároveň dávat pozornost tomu, že být obdarována je pro ni také projevem lásky k ní.

A kdo má tedy jaký jazyk lásky?

Pokud nevíš, jaký jazyk lásky je pro Tebe ten primární, pak je volně na internetu k dispozici test. Ten ale dítěti samozřejmě vyplnit nedáš. =) Nicméně můžeš své dítě pozorovat – co mu opravdu dělá radost? Kdy se dítě s Tebou cítí podpořeno, šťastné a naplněné? Je to když dostane dárek? Nebo spíš když mu plně věnuješ pozornost po nějaký časový úsek? Potřebuje podpořit slovy?

Prosím nechápej to tak, že každý má jen ten jeden jazyk lásky a ostatní projevy jsou mu tak nějak jedno. Je to o tom, že dítě některé věci preferuje. A pokud se mu jich nedostává, pak je z toho frustrované, protože se cítí nedostatečně milované (protože je milované jiným způsobem a s jiným projevem, než by potřebovalo).

Takže pokud má máma jazyk lásky fyzickou blízkost a její dítě bdělou přítomnost, pak ho věčné tulení asi moc nenadchne. Určitě budou děti, které se budou rády tulit, ale k té spokojenosti a pocitu milovanosti budou holt potřebovat např. i tu bdělou přítomnost. A pokud ji nedostanou, mohou si to vyložit jako nedostatek lásky, přestože my bychom ho nejraději utulili, aby se cítilo milované.

Máme možnost s tím pracovat, pokud tu informaci máme a jsme ochotni vyjít v této potřebě dítěti vstříc. Gary mluví o tzv. naplnění nádoby lásky. Jde o to, že čím více budeme projevovat náklonnost relevantním jazykem lásky pro toho konkrétního člověka, tím víc se bude ten člověk cítit milován, bude ochotněji spolupracovat a i lehčeji přejde období, kdy tato jeho potřeba naplněná není.

Miluji komplexní propojování vědy, těla a duše. Pomáhám především maminkám, kterým je sympatický respektující přístup k dětem, ale pro které je zároveň velmi náročné jej plně začlenit do jejich života. Věřím, že můžeme být našim dětem inspirací pro vlastní sebe-vědomý život. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů