Pět jazyků lásky – znáš ten svůj a svého dítěte?

Teorii pěti jazyků lásky představil ve své knize Gary Chapman. Jedná se o to, že pro každého je projevem lásky něco trochu jiného. A často to, jak lásku projevujeme my, jiný člověk jako projev lásky nevnímá a naopak. Pokud o existenci těchto rozdílů víme, pak jsme si vědomi nejen toho, co udělá radost nám a podpoří nás, ale i jak projevit lásku například svému partnerovi tak, aby to jako projev lásky plně vnímal.

Pět jazyků lásky

Gary v knize vysvětluje, že existuje pět základních jazyků lásky, které lidé používají ke vyjádření své lásky k ostatním:

 • 1
  Slova ocenění a ujištění
  Podpora když je to potřeba, dodání odvahy, slova o lásce.
 • 2
  Bdělá přítomnost
  Pozornost a opravdové naslouchání.
 • 3
  Dárky
  Fyzické i nefyzické, koupené nebo např. vlastnoručně vytvořené, podpora v krizových chvílích.
 • 4
  Skutky/služby
  Činnosti, které pomůžou nebo potěší, např. pomoc s úklidem, udělat kávu pro někoho.
 • 5
  Fyzický kontakt
  Tulení, pusy, i např. letmé pohlazení.

Pojďme se na jednotlivé jazyky lásky podívat trochu blíže.

Slova ocenění a ujištění

Slova ocenění a ujištění jsou slova, která vyjadřují lásku, ocenění a uznání. Patří sem slova chvály, uznání, povzbuzení, laskavé vyjádření a další. Chtějí slyšet, že jsou milováni a oceněni, a to často a jasně. Pro někoho mohou být nejdůležitější slova „Miluji tě“, zatímco pro jiného mohou mít větší význam slova ocenění jako „Oceňuji, co pro mě děláš“ nebo „Jsi pro mě velmi důležitý/á“.

Bdělá přítomnost

Bdělá přítomnost je čas strávený plným soustředěním na druhou osobu bez rozptylování. To může znamenat vyčlenění času na sdílení zážitků, hluboké rozhovory, sdílení společných aktivit, nebo jen společné ticho. Lidé s tímto primárním jazykem lásky chtějí cítit, že jsou pro druhého prioritou, a že jim druhý věnuje svou plnou pozornost.

Dárky

Dárky jsou dalším jazykem lásky. Pro některé lidi může být dávání a přijímání darů základním způsobem, jak vyjádřit a přijímat lásku. Dary nemusí být velké nebo drahé, ale měly by být výrazem lásky a péče. Pro některé lidi může malý, ale promyšlený dárek vyjadřovat lásku lépe než tisíc slov.

Skutky/služby

Skutky a služby jsou konkrétní činy, které někdo dělá pro druhého jako vyjádření lásky. Mohou to být věci jako vaření, úklid, péče o děti, oprava věcí v domácnosti, nebo jiné aktivity, které ukazují, že někdo myslí na druhého a chce mu ulehčit život. Pro některé lidi je právě tento způsob vyjadřování lásky nejhlubší a nejautentičtější.

Fyzický kontakt

Fyzický dotyk může zahrnovat držení za ruku, objetí, polibek, pohlazení, nebo jen být fyzicky blízko u druhého člověka. Fyzický dotyk může být mocným způsobem, jak vyjádřit lásku a některé lidi to cítí hlouběji než jakýkoli jiný jazyk lásky. Fyzická blízkost může vést k hlubokému spojení a pohodě.

Cítí se Tvé dítě milováno?

V tématu partnerského soužití je tato metoda vcelku známá. Ale ona funguje obecně. A krásně funguje i na děti.

Jako rodiče se totiž často soustředíme na dávání dětem toho, co nám samotným v dětství chybělo. Je to také ale to, co Tvé dítě potřebuje a ocení? Je to to, co bude vnímat jako projev velké lásky k němu? Nebo se to mine účinkem, protože prostě potřebuje ještě něco jiného?

Mým jazykem lásky jsou slova ocenění a ujištění. Kdežto moje maminka má velmi silný jazyk lásky skrze dárky. Pro ni jsou dárky velmi důležité a sama vidí jako velmi důležité takto lásku projevovat. A upřímně – dlouho jsem nechápala, proč pořád dostávám něco, co vlastně ani moc nepotřebuju a potřebovala bych úplně něco jiného – nedárkového. =)

Dnes vím, že to máme každá jinak a respektuju to. Snažím se její obdarovávání vnímat jako její projev velké lásky. A zároveň dávat pozornost tomu, že být obdarována je pro ni také projevem lásky k ní.

A kdo má tedy jaký jazyk lásky?

Pokud nevíš, jaký jazyk lásky je pro Tebe ten primární, pak je volně na internetu k dispozici test. Ten ale dítěti samozřejmě vyplnit nedáš. =) Nicméně můžeš své dítě pozorovat – co mu opravdu dělá radost? Kdy se dítě s Tebou cítí podpořeno, šťastné a naplněné? Je to když dostane dárek? Nebo spíš když mu plně věnuješ pozornost po nějaký časový úsek? Potřebuje podpořit slovy?

Prosím nechápej to tak, že každý má jen ten jeden jazyk lásky a ostatní projevy jsou mu tak nějak jedno. Je to o tom, že dítě některé věci preferuje. A pokud se mu jich nedostává, pak je z toho frustrované, protože se cítí nedostatečně milované (protože je milované jiným způsobem a s jiným projevem, než by potřebovalo).

Takže pokud má máma jazyk lásky fyzickou blízkost a její dítě bdělou přítomnost, pak ho věčné tulení asi moc nenadchne. Určitě budou děti, které se budou rády tulit, ale k té spokojenosti a pocitu milovanosti budou holt potřebovat např. i tu bdělou přítomnost. A pokud ji nedostanou, mohou si to vyložit jako nedostatek lásky, přestože my bychom ho nejraději utulili, aby se cítilo milované.

Máme možnost s tím pracovat, pokud tu informaci máme a jsme ochotni vyjít v této potřebě dítěti vstříc. Gary mluví o tzv. naplnění nádoby lásky. Jde o to, že čím více budeme projevovat náklonnost relevantním jazykem lásky pro toho konkrétního člověka, tím víc se bude ten člověk cítit milován, bude ochotněji spolupracovat a i lehčeji přejde období, kdy tato jeho potřeba naplněná není.

V knize Gary zdůrazňuje, že porozumění a mluvení jazykem lásky partnera může zlepšit a posílit vztah. Každý z nás má jiný jazyk lásky, kterým se cítí nejvíce milován a oceněn. Rozumění tomuto jazyku a schopnost ho „mluvit“ je klíčem k silnějším a hlubším vztahům.

Miluji komplexní propojování vědy, těla a duše. Pomáhám především maminkám, kterým je sympatický respektující přístup k dětem, ale pro které je zároveň velmi náročné jej plně začlenit do jejich života. Věřím, že můžeme být našim dětem inspirací pro vlastní sebe-vědomý život. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů